Krim (1107 m) - 20.11.2021

Krim (1107 m)

(sobota 20.11.2021)

Mladinski odsek Pohodniškega društva Novo mesto v sodelovanju z MO Novo mesto vabi VSE, še posebej pa mlade ljubitelje pohodništva in občudovalce narave na Krim (1107 mnv). Zaradi svojega položaja in oblike je ena najbolj prepoznavnih gora v okolici Ljubljanske kotline, ki jo vsako leto obišče na tisoče planincev in izletnikov. Na vrhu se nahaja planinska koča. Z vrha se ponuja lep razgled na Ljubljansko barje, KaravankeKamniško-Savinjske Alpe in tudi na del Julijskih Alp.

Leta 1817 so geodeti na njem postavili trigonometrično točko I. reda s številko 172, ki so jo uporabljali za koordinatno izhodišče pri katastrski izmeri Dežele KranjskePrimorja in Istre. Izmera je trajala med letoma 1817 in 1828, o dogodku priča bronasta spominska plošča na zidu planinske koče. Med drugo svetovno vojno so se na Krimu in njegovi okolici zaradi težko dostopnega terena in obsežnih gozdov zadrževale številne partizanske enote. Leta 1942 je bila tako pod Krimom v bližini Iškega vintgarja postavljena partizanska bolnišnica Krvavice. V šestdesetih letih dvajsetega stoletja so se pojavile pobude za gradnjo žičnice na vrh Krima, a do izvedbe nikoli ni prišlo.

POZOR, ukrepi zaradi Covida 19: Trenutno obvezen PCT pogoj (sedaj velja tudi za otroke/mladino)!

ODHOD: Zbor v soboto 20.11.2021 ob 8. uri pred OŠ Bršljin.
TURA: Turo bomo začeli v Iškem Vintgarju in se po markirani poti povzpeli na Krim, kjer bomo naredili daljši odmor.
Višinske razlike na poti je 747 m in jo bomo prehodili približno v 2-eh urah in pol.
Po enaki poti se bomo spustili v dolino.
POVRATEK: V Novo mesto se bomo vrnili  okoli 17 ure.
OPREMA: Potrebovali boste dobro obutev - visok čevelj z narebrenim podplatom, primerna oblačila glede na vremensko napoved.
HRANA IN PIJAČA: Hrana in pijača sta iz nahrbtnika. Možno jo bo kupiti tudi v koči.
CENA: Otroci člani: 8€,   odrasli 12€
V primeru manjšega števila prijav, bo prevoz z avtomobili.
Stroške si bomo razdelili.
PRIJAVE IN INFORMACIJE: Prijave zbiramo do četrtka, 18.11.2021
VODENJE: Pohod bomo vodili vodniki Pohodniškega društva Novo mesto.
Vodji bosta: Majda Markovič in Igor Cibic

Pojdimo skupaj varno v gore!

Za  Pohodniško društvo Novo mesto pripravil Tone Markovič.