Primorski del SPP - 2. in 3. maj 2019

Tokratno tridnevno druženje, ki je potekalo po primorskem delu Slovenske planinske poti (SPP) se je zaradi slabega vremena žal spremenilo v dvodnevno. V četrtek 2. maja se nas je kljub zelo neugodni vremenski napovedi 11 članov Pohodniškega društva Novo mesto z avtomobili odpeljalo do Matavuna, kjer smo parkirali na parkirišču pred recepcijo svetovno znanih Škocjanskih jam. Tam smo si vtisnili že prvi žig SPP.

Po krajših orientacijskih težavah smo le našli pot in zakorakali skozi vasico, takoj za njo pa levo v gozd. Tudi v nadaljevanju smo imeli ob poti številne orientacijske težava vse do Markovščine. Pot nas je na začetku vodila ob suhi strugi, v nadaljevanju pa ob potočku mimo Podgrada pri Vremah na Artviže. Po novem je na Artvižah tudi točka SPP. Seveda smo si v naše Dnevnike vtisnili nov žig, prijazni domačin pa nam je ponudil pijačo, ki je prav prijala ob dobrotah iz nahrbtnika. Nadaljevali smo z rahlim spustom in iskanjem poti mimo Slivja poti proti Markovščini. Tam smo zopet naredili krajši počitek, nato pa se je začel vzpon proti Slavniku mimo Skadanščine. Zaradi opazovanja številnega in raznovrstnega cvetja ob poti smo prispeli na Slavnik šele okoli 18. ure. Prijazni oskrbnik nam je postregel z zasluženo večerjo, seveda nismo pozabili v dnevnike vtisniti tudi tretjega žiga. Po krajšem klepetu pa smo legli v mrzle postelje v upanju na kolikor toliko ugodne vremenske razmere v naslednjih dveh dneh. Drugi dan smo po zajtrku naredili še spominsko fotografiranje in se v močnem vetru odpravili proti Prešnici. Med potjo so nas pozdravile številne potonike in prva nevihta. V vasi sta nas že čakala Tone in Majda. Zaradi dežja smo se odločili, da Tone odpelje oba voznika po naša avtomobila in ju pripeljemo v Prešnico, od koder so jih trije pohodniki prepeljali na Socerb. Preostali pa smo se znova podali na pot. Pretežno ravninska pot nas je v dveh urah pripeljala mimo Petrinje in Svete jame do gradu Socerb. Tu nas je na gradu čakal žig. Ponovno združeni smo se glede na slabe vremenske razmere odločili, da gre ena udeleženka naprej z avtom do Ospa, ostali pa nadaljujemo peš do Hostla pod kostanji v Ospu, kjer je bil predviden zaključek drugega dne. Ob prihodu v Osp je ponovno močneje deževalo, pa tudi napoved za naslednji dan je bila z napovedanim celodnevnim dežjem izredno slaba. Zato smo se odločili, da naš pohod skrajšamo za en dan in ga predčasno zaključimo. Na poti proti domu smo si na Črnem Kalu privoščili še pozno kosilo. V Novo mesto smo se vrnili okoli 19. ure.

Tekst in fotografije: Martin Luzar